Yunuslar da yardım etti, Adem sayı saymayı öğrendi


Türkan YILMAZER / AKŞAM

Kardeşiyle birlikte bile oynamayan annesinin gözlerinin içine bakmayan Adem Sert yunuslarla gördüğü terapinin de yardımıyla çevresine ilgi göstermeye başladı. Artık annesiyle göz göze geliyor, kardeşiyle oynuyor

Yunuslarla terapi çalışmalarına başlayan down sendromlu 6 yaşındaki Adem Sert, sayı saymaya ve gözleriyle temas kurmaya başladı.
Öz Hisar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nin YUNFO firmasıyla yürüttüğü terapi hizmeti zihinsel, bedensel ve ruhsal rahatsızlıkları bulunan hastaların sağlıklarına tekrar kavuşabilmeleri ya da rehabilite olabilmeleri için önlerinde yeni kapılar açıyor.
Bursa Korupark Alışveriş Merkezi bünyesinde hizmete giren Dolphinpark Yunus Eğlence Merkezi'nde yürütülen yunus terapilerine oğlunu getiren Gülbahar Sert, "Daha önce kardeşine tahammül edemeyen Adem, şimdi onunla oyun oynuyor. Benimle göz teması kuruyor. Bana konuşamasa da bir şeyler anlatıyor. Tedavinin başlamasından sonra oğlumda gözle görülür değişmeler başladı" dedi.
Yıllardır annesinin ve babasının yardımıyla yaşam mücadelesi veren bedensel engelli Tayfun Şahan da özel kıyafetleriyle girdiği havuzda yunuslarla verilen terapi sayesinde annesinin desteği ile de olsa yürümeye başladı.
Fizyoterapist M. Barbaros Yıldıran, yunuslarla terapinin faydalarını anlatarak, "Çocuklar resim yapan, şarkı söyleyen, top oynayan, takla atan, hızlı yüzen bu güçlü ve kocaman balıklarla yüzebiliyorsam kim bilir daha neler yapabilirim duygusuna kapılıyor. Böylece onları yeni beceriler geliştirmeye, yeni şeyler öğrenmeye teşvik ediyoruz" dedi.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !